icon_arrow-right icon_arrow-signup icon_arrowtop icon_chevron-signup icon_chevron icon_facebook icon_glass icon_plus icon_rss icon_twitter icon_x icon_youtube icon_instagram

Celebrating NZ Fringe Festival 2014

6 Mar 2014

This content is tagged as Multi-Artform .

NEWS

Sign up to our News and blog feed
Sign up to our News and blog feed

The 2014 NZ Fringe Festival has come to a sensational glittering end, with an award ceremony at St Peter’s Church Sunday 2nd March, honouring the hard work, creativity and innovativeness of 121 events, performing over 700 shows in 45 different Wellington venues.

The very popular Contact Energy #Fringefave Award of $5000 was awarded to Miss Fletcher Sings the Blues, chosen by the people after voting was open to the public during the festival.

The NZ Fringe team acknowledges our amazing participants, honours our adventurous sponsors, and warmly thanks our kick ass audiences for joining us in another great year.

NZ Fringe Award winners & nominees 2014 

Winners are in bold

Best Comedy

Why Do I Dream? – Sabrina D’Angelo

Sketch-ual Healing – Jimmy James Eaton and Jason Geary

The Kincaid Weekender – Cinema in Decline

What Is This? Woman’s Hour - Discharge

 

Best Music

Lines From The Nile – Rowena Simpson and Douglas Mews

A Symphony of Sloths – Marika Pratley 

Stranger – Hair of the Dog Productions / Geraldine Quinn

 

Best Theatre  

The Bookbinder – Trick of the Light Theatre

Highly Commended First Night Off in A Long Time (USA) - Barefaced

A Midsummer Night’s Dream – Bright Orange Walls 

Everything is Surrounded By Water – my accomplice

 

Best Outdoor / Circus

IQ2 – The Town Centre

Catherine Badwind – Catherine Goodwin

Between the Lines – Tess Munro Pedreos

 

Best Visual / Digital Arts

The Ochre Workshop – Charlotte Andrew

Copy Wildly – Brigit Bachler

 

Best Production Design

Traces: Ghosts From the Archive – Longstaff Productions

Shu – Arte Visuale

The 7 Person Chair Pyramid High Wire Act – Der Vorfuhreffekt Theatre

The Bookbinder – Trick of the Light 

 

Most Original Concept

Dinner with Izzy and Simon 

Highly Commended Break Up [We Need to Talk] – Binge Culture

Symphony of Sloths - Marika Pratley

 

Best Marketing  

Famous Sharron: The Fame Game – Famous Sharron 

Bowls Club Jazz – Slow Diagonals 

Playing Nicely – Pinwheel Dance Theatre

Sven Olsen’s Brutal Canadian Love Saga Plays Songs From The Almanac 

 

Best Newcomer

Would You Rather Productions – I Could Live Here 

Highly Commended Eamonn Marra – Respite 

Mouse Young – The Dreamer

Samuel Phillips – A Midsummer Night’s Dream

Tabitha Arthur – Traces: Ghosts From the Archive

 

Stand Out Performer

Justine Campbell – They Saw A Thylacine

Bianca Seinafo – Birds

Geraldine Quinn – Stranger

Sabrina D’Angelo – Why Do I Dream?

 

Best Solo Show

Everything is Surrounded By Water – my accomplice

Explode On Contact – Ben Stokes

First Night Off in A Long Time (USA) - Barefaced

The Bookbinder – Trick of the Light

 

Melbourne Fringe – Tiki Tour Award

The Bookbinder – Trick of the Light Theatre 

 

NZ Pacific Studio Artist Residency Award 

The Ochre Workshop – Charlotte Andrew

 

Spirit of The Fringe Award

Jennifer O’Sullivan 

James Nokise

 

Best of the Fringe   

The Bookbinder – Trick of the Light Theatre

Highly Commended A Midsummer Night’s Dream – Bright Orange Walls 

 

Judging for Best Dance is delayed until Tuesday 4th March due to show availability.

For more information visit www.fringe.co.nz